سولاردام چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

سولاردام چیست

این روز ها نام محصولی به نام سولاردام در لوازم خانگی خیلی شنیده می شود. تا به حال کنجکاو شده اید که بدانید واقعا سولاردام چیست. در این مطلب بانه لوازم شما را با کاربرد ها و مشخصات این محصول بیشتر آشنا می کنیم.

بررسی این موضوع که سولاردام چیست

پختن غذا همیشه دغدغه ی هر کسی با هر قشری بوده است. سخت ترین قسمتش را میتوان شیوه ی پخت آن دانست. اینکه غذا را در چه حدی حرارت داد که نه خام شود و نه بسوزد. همچنین باید از اول کار تا زمانی که غذا میپزد، در آشپزخانه بود که این کار بسیار خسته کننده و وقت گیر است. برای حل این مشکل، تولیدکنندگان لوازم خانگی به فکر تولید محصولی افتادند که دیگر نیاز به این نباشد که برای نسوختن غذا تا آخر در کنار ماهیتابه باشیم. در نهایت این فکر، به تولید محصولی به نام “فر” شد که در بیشتر خانه ها موجود است. فر یک دستگاه است که با پخت و یا گرم کردن زود هنگام غذا، راحتی را به خانه های شما می آورد. اما “فر” خودش به چند نوع دستگاه دیگر تقسیم میشود که هر کدام وظیفه ای را انجام میدهند. مهم ترین این دستگاه ها عبارت اند از:

  1. ماکروفر
  2. ماکروویو
  3. سولاردام

ماکروفر:

ماکروفر که در ایران با نام تندپز شناخته میشود، غذا را با سرعت خیلی بالا و البته خیلی خوب و مناسب میپزد. شما میتوانید بر اساس نوع و میزان غذای داخل ماکروفر، میزان درجه ی پخت آن را با دکمه ی تنظیم درجه ی حرارت آن تنظیم کرد.

ماکروویو:

ماکروویو نیز شکلی شبیه به ماکروفر دارد، با این تفاوت که از آن برای گرم کردن غذا استفاده میکنند. تنظیم درجه ی حرارت نیز باید به مانند ماکروفر بر اساس نوع و مقدار غذا انجام شود.

شما باید بر اساس نیاز تان و اینکه برای چه کاری از این ها استفاده میکنید، اقدام به خرید یکی از این دو بکنید. در سایت دارین مارکت، مقاله ای به نام “کدام یک بهتر است؟ ماکروفر یا ماکروویو؟” قرار گرفته که میتوانید جهت  آشنایی بیشتر در مورد شیوه ی کار کردن این دو دستگاه، برای مطالعه ی آن اقدام کنید.

سولاردام چیست:

اما اگر میخواهید دستگاهی را بخرید که هم کار ماکروفر و هم ماکروویو را انجام دهد، باید بگردید و یک سولاردام بخرید. سولاردام یک دستگاه است که هم کار ماکروفر و هم کار ماکروویو را انجام میدهد. یعنی هم میپزد و هم گرم میکند. این دستگاه اولین بار توسط کمپانی ال جی تولید و روانه ی بازار شد. طولی نکشید که این دستگاه محبوبیت زیادی را در بین مردم به دست آورد و کم کم جای ماکروفر و ماکروویو را در خانه ها گرفت.

کاربرد و کارایی سولاردام چیست؟

در این دستگاه از گرم کننده (Heater) های زغالی، سرامیکی و هالوژنی استفاده شده است. گرم کننده ی ذغالی در بالای دستگاه قرار گرفته و میتواند امواجی را با دما و عمق نفوذ بالا تولید کرده و منتشر کند. گرم کننده های سرامیکی و هالوژنی نیز در پایین و کف محفظه قرا دارد که عمده ی گرما به وسیله ی این دو تولید و منتشر میشود. شاید فکر کنید که در این صورت زیر غذا بیشتر گرم شده و در نهایت میسوزد. اما ال جی برای این مشکل هم راه حلی ارائه کرده است. محفظه ی دستگاه برخلاف دیگر فر ها که شکلی چهار گوشه دارند، استوانه ای یا بهتر بگوییم بیضی شکل است. به این ترتیب گرما به طور یکنواخت و یکسان در داخل سولاردام پخش میشود و تمام قسمت های ماده ی غذایی به طور یکسان گرم شده و یا میپزد. مجموعه ی این گرم کننده ها با هم میتوانند دمای داخل سولاردام را در عرض 5 دقیقه به 320 درجه ی سانتی گراد برسانند. در این دما شما میتوانید انواع موادغذایی را در کمترین زمان ممکن پخته و یا گرم کنید. لازم به ذکر است که شما میتوانید دمای مورد نظر را تنظیم کنید و این دما بیشترین دمای تولید شده توسط دستگاه است.

کدام یک را بخریم؟

حالا پس از آشنایی با این دستگاه ها این مسئله پیش می آید که برای ما کدام یک بهتر است و کدام را بخریم؟

استفاده از فر ها خیلی راحت است و متخصصین تغذیه هم آن را برای تمام خانه ها پیشنهاد میکنند. اما بعضی افراد میگویند که استفاده از این فر ها خطرناک و سرطان زا هستند. لازم است بگوییم که تمامی این ادعا ها، شایعاتی بی اساس بوده و هیچ مبنای علمی ندارد. پس شما میتوانید با خیال راحت از آن استفاده کنید. اما اینکه کدام یک را بخرید این بستگی به نیاز شما دارد که برای چه کاری میخواهید. بهترین کار این است با پرداخت مبلغی بیشتر، دستگاه سولاردام را خریداری کنید. این دستگاه کار ماکروفر و مکروویو را با هم انجام میدهد. شما میتوانید با تنظیم دمای مناسب، اقدام به گرم کردن و یا پختن غذا بکنید. لازم به ذکر است که سرعت پختن غذا در سولاردام 4 برابر ماکروفر است و بدین ترتیب در زمان شما هم به طور قابل ملاحظه ای صرفه جویی میشود.

در آخر امیدواریم که حالا به این نتیجه رسیده باشید که سولاردام چیست و چه کاربرد هایی می تواند داشته باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *